Rady do Ruska

Na tejto stránke by som chcel umiestni? informácie, ktoré najakým spôsobom nezapadajú do konceptu ostatných stránok. Znamená to, že tu nájdete z každého rožku trošku.

Problémy s policajtami
Problémy s policajtami môžu nasta? viaceré, ale z nich si vypichnime hlavné dva:
  1. Kontrola dokladov ohľadom registrácie

    Jasné je, že každý policajt má právo kontrolova? vám doklady. Teda skutočný policajt. Veľmi často však tento policajt býva sprevádzaný človekom v civile, ktorý na vás bude rozpráva? anglicky, alebo sa bude o to snaži?. ?ažko rozlíši? či je to tiež policajt, alebo nie, ale v každom prípade svoje doklady dajte do ruky tomu v uniforme. Druhá vec je, že v meste, napr. v Moskve môžete bez policajnej registrácie by? tri dni. Zaregistrova? vás môže najbližšia policajná stanica, alebo v prípade, že bývate v hoteli, aj slovenské veľvyslanectvo ( nachádza sa mimochodom na ulici J. Fučíka, blízko vlakovej stanice Beloruskaja ). V každom prípade však ste povinný preukáza? sa policajtovi buď registráciou, alebo dokladom o tom, že od vášho príchodu ešte neuplynuli 3 dni.

    Pozor !
    V prípade, že idete aj priamym vlakom, pečiatka v pase z poľsko-bieloruských hraníc nie je doklad o tom, že ste v Moskve len tri dni.

    Znamená to nosi? stále pri sebe lístok z vlaku, ktorým ste prišli a vlaku, ktorým odchádzate. Ten druhy nie je až tak dôležitý, ale budete to ma? jednoduchšie pri vysvetľovaní, ako dlho chcete osta?.

  2. Zaplatenie pokuty

    Pochopiteľne sa vám nezriedka stane, že vám policajt bude tvrdi?, že napr. registráciu treba ma? do 1 dňa. Pokiaľ budete ma? guráž a istotu vo svojich informáciách, tak sa oplatí háda?. Pravdepodobne za prekročenie podobného zákona, vymysleného policajtom, bude chcie? pokutu. Na mieste. Zasa, pokiaľ máte guráž nepla?te. Chcite ís? na policajnú stanicu. Odtiaľ, že si zavoláte veľvyslanectvo a budete jedna? podľa ich rád. V našom prípade to zabralo a nechal nás ís?.

    Nech je to akokoľvek, jedným zo spôsobov je nerozumie?. Ani rusky, ani anglicky, len slovensky. A rozpráva? len s veľvyslanectvom, alebo tlmočníkom.

    Ešte jedna rada na margo tohoto celého. Nemusím ani hovori?, aby ste nič nepodpisovali, pokiaľ tomu dokonale nerozumiete.
Vstupné do múzea, galérie, ...

Väčšina podobných inštitúcií má rozdielne lístky pre zahraničných návštevníkov a pre rodených Rusov. Ten rozdiel napr. v Kremli je ruský 35 R, zahraničný 150 R. Iste uznáte, že v tomto smere sa oplatí, čo to pohúta?. My sme to robili tak, že sme pred múzeom vždy prehovorili nejakých mladých ľudí, nech nám kúpia ruský lístok. Pri vchode do múzea sa pasy nekontrolujú, takže pohoda, pokiaľ nebudete pri trhačovi lístku rozpráva? inak ako rusky. Niekedy stačí napríklad argumentova? tým, že oným ľuďom, vstupné zaplatíte aj za nich. Napr v Kremli by ste ušetrili aj tak. Treba porozmýšľa?.


Cestovný pas

Bieloruskí colníci sú v kontrole pasov veľmi, ale veľmi dôsledný, takže z celého srdca odporúčam ma? nový pas, a keď už nie nový, tak si ho polepte tak, aby tam nič odlepené nebolo vidno. Najdôležitejšie sú rozlepené uši. Inak to stojí úplatné doláre.


Úschovňa batožín

Táto rada je veľmi úzko spojená s mestom Irkutsk, ale možno to platí aj v iných mestách. Ide o to, že úschovňa batožín, tzv. kamera chranenia, na železničnej stanici stála na hodinu 6 R, na autobusovej stanicim, ten istý ruksak by stál 21 R.


Zrušenie vlakového lístka

Neviem, či to nesúvisí s druhom vlaku, ale za zrušenie lístku na firmenný vlak z Novosibirsku do Moskvy, ktorý stál 710 R, chceli poplatok 400 R. Tak sme ho potom nezrušili. Normálny lístok by stál okolo 350 R, plackartny skoršij.