Ubytovanie v Ulánbátare

Tak ako každé veľké mesto aj Ulánbátar ponúka nepreberné množstvo ubytovacích kapacít od najlacnejších ubytovní, kde ste ubytovaní s Ďalšími 15 ľuďmi, až po komfortné hotely za desiatky doláčov. My sa ale chceme bavi? o tých najlacnejších.
V bývalom Československu študovalo okolo 25 000 Mongolov, čo znamená, že mnoho z nich býva aj v Ulánbátare. S trochou š?astia sa teda niekde stretnete s Mongolom, ktorý bude vedie? hovori?, alebo aspoň rozumie? po česky, či slovensky. Jeden z nich sa volá Sergelen, ktorý bude ma? na následujúcich riadkoch hlavnú úlohu. Vlastní totiž cestovnú kanceláriu Asian Travel a poskytuje v rámci toho aj ubytovanie v hmmm ... nazvime to ubytovacie priestory.
Fakt, že priemerné ubytovanie zoženiete v Ulánbátare za cca 6-7 USD nepridá na optimizme nikomu. Ale je tu ešte Sergelen, ktorý ponúka ubytovanie za 4-5 USD, pričom Slováci a Česi majú u neho zľavu. Nám sa podarilo presvedči? ho na 3 USD za noc. Úplná paráda. Treba k tej cene ale doda?, že spávate buď u neho v byte (na to má dve špeciálne miestnôstky, kde spí viacej ľudí), alebo prenajíma si na prázdniny opustenú materskú škôlku bežne známu pod názvom Kindergarten. Tam spáva veľmi veľa ľudí, zďaleka najviac však Čechov a Slovákov. My sme tam spali tuším 5 nocí, pričom jednu z nich tam bolo okolo 20 Čechov a my dvaja Slováci, nejakí Holanďania a ešte dvaja tuším Poliaci to boli.
Sergelena nájdete na tejto adrese ( ktorú mi sám poslal ):

Post address: Serge len tsogt P.O.Box - 542
Ulaanbaatar - 44
Mongolia


Hotel: Left side of Narantuul hotel at Building 25,
entrance 4, door 31

Mobile phone: 99198204 or 99163096
Tel/Fax: 320267

E-mail: sergetour@yahoo.com
asiantravel@mongol.net


Za tie 3 USD, ktoré dáte za ubytovanie dostanete matrace na spanie, teplú sprchu, reč, ktorej rozumiete, možnos? uvari? si na elektrickej platničke a pomoc. To je na dlhšie a preto jej budem venova? ďalšiu kapitolku.
Zo stanice vlakovej k nemu prejdete pešo za 20 minút, takže si netreba bra? taxík. Jeho kanceláriu, byt a hotel v jednom nájdete podľa mapky:

Kliknutím na mapu
dostanete obrázok
pôvodných rozmerov
1150 x 759 (184 Kb)
     Mapa Ulánbátaru           Kliknutím na mapu
dostanete obrázok
pôvodných rozmerov
600 x 397 (87 Kb)

Pomoc

Okrem toho, že vám Sergo poskytne relatívne lacné ubytovanie môžete sa ho popýta? na to ako sa dostanete kam chcete, kde je dobré čo si kúpi?, prípadne vás zoberie večer na diskotéku. Okrem toho vám jeho cestovka vie sprostredkova? cestu po Mongolsku, samozrejme, za slušné peniaze. Nám tak ponúkol tú cestu džípom na Gobi, ktorú sme potom spolu s ďalšími 4 Čechmi absolvovali. Bolo treba sa k tej cene a tie dni trochu prebojova?, ale nakoniec sme dostali za 700 USD 12 dní so šoférom a tlmočníčkou, benzínom na celú cestu, avšak s tým, že budeme 2 dni s autom stá? tak, aby sa nemíňal benzín. Spávali sme vo vlastných stanoch. To len pre vašu informáciu. Toto sme si vybojovali zo sumy 560 USD na 8 dní so šoférom a benzínom. Je teda vidno, že business je biznis. Ale boli sme fakt úplne spokojní so všetkým - vodičom, trasou, ...
Aby som ešte uviedol na pravú mieru to, že Mongolsko a cestovné kancelárie. V UB nájdete veľa cestoviek, mnohé vás aj sami na ulici oslovia. My sme mali ponúk viacej, najlacnejšia bola cesta na ako dlho chceme za 24 USD na deň. So Sergom sme to mali 9,7 USD na deň. Rozdiel.