Zvyky a tradície

Možno ten názov nehovorí presne to o čom idem písa?, a preto vysvetľujem, že to tu bude o tom, čo sa patrí a čo nie, slušné správanie a o tom ako neurazi? svojich hostiteľov.
Toto zasa je téma, ktorú nájdete spracovnú na veľa stránkach a sprievodcoch. Ja pridávam niektoré postrehy, ktoré mňa zaujali, alebo mi prišli veľmi silne zakorenené. Totiž, veľa z tých formálnych tradícii sa za prvé turistom odpúš?a a za druhé, ani sami mongoli už tomu nevenujú moc pozornos?. Možno ešte tak na dedinkách a mimo civilizácie je to silnejšie, ale pomaly to upadá.
Lingvistická poznámka: Jurta je ruský názov pre mongolské obydlie, ktoré sa po mongolsky volá "ger".

Všeobecne

  1. za neslušné sa považuje, ak necháte človeka prekroči? ponad vaše vystreté nohy ak sedíte
  2. vodka, oheň, predkovia a ovoo sú považované za sväté, preto sa k nim treba správa? s veľkou úctou (čítaj ďalej)
  3. je neslušné dlho rozpráva? jazykom, ktorému váš diskusný partner nerozumie
  4. nepatrí sa chyta? čiapky a klobúky iných ľudí
  5. podáva? a prijíma? veci ľavou rukou je urážajúce pre toho druhého. Vždy si berte veci, hlavne jedlo a dary pravou rukou, najlepšie oboma rukami. Aak si beriete len pravou rukou, ľavá ruka podopiera lake?, alebo zápästie. To platí aj pre podávanie vecí. Ak je niečo veľmi vzácne ( napr. vodka ) mongoli si ten dar uctia tým, že si ho priložia na čelo.
  6. ak vám niekto ponúkne niečo na jedenie, vždy si zoberte aspoň kúsok. Úplné odmietnutie je neslušné. Pri veľmi výnimočných prípadoh možno poukáza? na to, že je to v rozpore s vašim náboženstvom, ale dokážete im to vysvetli??
  7. je neslušné, aby sa vás hostiteľ pýtal odkiaľ ste a kam idete a tak vôbec, čaká, že o tom začnete rozpráva? sami od seba
  8. nepatrí sa na niekoho ukazova? prstom, a už vôbec nie nožom, na to sa používa celá dlaň, ktorá naznačí smer

V gere

  1. vyslovená urážka je ak pri vstupe dnu zaklopete na dvere
  2. pískanie vo vnútri geru, alebo akéhokoľvek obydlia je neprípustné
  3. chodidlá by nemali smerova? k oltáru
  4. je neslušné opiera? sa o nábytok, alebo stenu geru
  5. v gere možno ma? čiapku na hlave, ale keď vchádzate dnu pozdvihnite ju ako signál pozdravu
  6. vo vnútri sa chodí v smere hodinových ručičiek
  7. svojim hostiteľom nechajte darček (čítaj ďalej)
  8. zo skúseností o tomto nie som si celkom istý, ale niekde som to čítal: Čím prirodzenejšie sa hos? správa, bez ostychu si berie jedlo a podobne, tým je hostiteľ spokojnejší.
Pozdrav: "Sajn bajnú?" ( Ako sa máte?), odpoveď: "Sajn." (Dobre.) Druhá možnos? odpovede: "Sajn, te sajn bajnú?" ( Dobre, a vy? ). Ale výslovnos? toho si radšej odpočúvajte od mongolov.

Darčeky

Ak prídete ku geru v akúkoľvek nočnú či dennú hodinu, hostiteľ podľa tradície vás uhostí minimálne čajom. Častejšie sa vám, ale stane, že prídete cez deň a môže sa vám újs? aj nejaké jedlo, syr, či jogurt. Treba ma? na pamäti veľkú pohostinnos? Mongolov, ale uvedomova? si, že sami sú v podstate chudobní ľudia. Kam smerujem ... patrilo by sa nejakým spôsobom vráti? hostiteľom to, že vám dali jedlo, prístrešie a podobne. To sa rieši darčekmi, ktoré pri odchode odovzdáte svojim hostiteľom. Ako darčeky dávajte praktické veci, ktoré môžu použi?, a ktoré teda vrátia ich "stratu" na vás. Ako darčeky môžu by?:
  • ihly a nite, ale ihly s veľkými očkami
  • sviečky, zapaľovače, zápalky
  • pohľadnice z vašej krajiny, mesta, fotky
  • pre decká sa nám strašne osvedčili pohyblivé kindervajcové figúrky a cukríky
  • ideálny darček je okamžitá fotka hostiteľa z Polaroidového fo?áku :-)
  • knižky v mongolčine, zošity, farbičky a ceruzky pre decká
  • časopisy
  • a podobne
Lonely Planet neodporúča dáva? ako darček kovové konzervy, lebo si ich nebudú ma? ako otvori?. Hmmm ... môj názor je, že to určite nejako zvládnu a tú konzervu ešte sto krát využijú, takže ...

Sväté veci

Skoro každá svätá vec má svoj ceremoniál, rituál, ktorými si ju mongoli, a teda aj vy, uctievajú.

Ovoo

Ovoo je taká kopa kameňov, smetí a hlúpostí, v strede ktorej je zapichnutá palica, alebo niekoľko palíc omotaných takými modrými stužkami a šatkami. Pozri si obrázok.Je to vlastne pozostatok šamanistických náboženských koreňov.
Ovoo sa obchádza vždy z ľavej strany, teda, aby ste ho mali po pravej ruke. Celý ceremoniál vyzerá tak, že ovoo tri krát obídete v smere hodinových ručičiek a pri každom začatom kole, prihodíte na kopu jeden kamienok, ktorý ste si predým našli niekde blízko. Pri každom hodení kamienku si pomyslíte želanie, ktoré chcete, aby vám bohovia splnili.
Na ovoo sa ale hádžu nielen kamienky, ale aj fľašky, ... a v neposlednom rade smeti, ktoré sú v aute prebytočné. Hmmm ... Bra? čokoľvek z ovoo je prísne zakázané.

Vodka

Vodky v Mongolsku nájdete dva druhy, pričom obidva sa volajú "Archi". Jedna je taká, ktorá sa dá kúpi? v obchode a druhá, ktorú si dorábajú doma. Tá obchodná je väčšinou pálená z raže, alebo nejakých iných obilnín a je silná tak okolo 40-50%. Tá domáca sa páli z jogurtu a je má okolo 18%.
Vodka, respektíve jei pitie má tiež svoj rituál. Ten je taký, že keď príjmete misku s vodkou, opatrne do nej namočíte prostredník a potom akoby ste išli da? s pomocou palca frčku prsknete tri krát do vzduchu ako obetu vzduchu, zemi a predkom. Často sa stane, že prvý pohár z vodky ide do ohňa. A ešte jedna vec. Keď sa napijete, alebo si aspoň upijete z vodky, vrátite misku tomu kto nalieva. Ten misku doplní, doleje a podá ďalšiemu. Pozor, bra? dvoma rukami, prípadne priloži? na čelo! Ale presne si to odpozorujte od Mongolov.

Oheň

Je svätý a nemôžu sa do neho hádza? odpadky, vlastne nič. Nepatrí sa tiež prekračova?, alebo preskakova? cez oheň.

Hroby predkov, resp. predkovia

Aj tieto veci sú sväté a možno len vďaka tomu, a staraniu sa Mongolov o hroby vlastných predkov, ešte dnes nie sú tieto odkryté, vyrabované a vylúpené. Fakt žiaden z nich. Ani Džingischánov.